login
hasło

przypomnij hasło więcej
zarejestruj się więcej

 
STRONA GŁÓWNA
ŻEGLUGA MORSKA
ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA
FORUM
GALERIE
GIEŁDA/OGŁOSZENIA
KONTAKT
STRONA GŁÓWNA

ŻEGLARSTWO MORSKIE

dodany: 2011-08-23 01:46:59

Laura

Laura

Aktualizacja

W sobotę 21 stycznia 2012 wieczorem do portu Sint Marteen na Karaibach wpłynęła na swym jachcie „Guppy” 16 letnia Laura Dekker. Tym samym Holenderka zamknęła wokółziemski krąg i stała się najmłodszą żeglarką w historii, która zdołała dokonać takiego wyczynu.

Laura Dekker rozpoczęła swój etapowy rejs w sierpniu 2010 rok jeszcze jako czternastolatka! Kontrowersje i gorące dyskusje w mediach rozpoczęły się na wiele miesięcy przed początkiem wyprawy. Rodziców Laury zawieszono nawet na jakiś czas w prawach rodzicielskich  za to, że zgodzili się na samotny rejs swojej córki. W końcu jednak rejs doszedł do skutku. W sumie więc, Holenderka spędziła na morzu 210 dni, pokonując blisko 30 tys. mil morskich. Na jej trasie znalazły się m.in. Wyspy Kanaryjskie, Panama, Wyspy Galapagos, Tonga, Fidżi, Bora Bora czy RPA. Laura zarówno w czasie rejsów jak i na postojach w portach, do których zawijała celem uzupełnienia zapasów i dokonania niezbędnych napraw, uczyła się i czytała. W czasie rejsu próbowała też surfować i nurkować a zdarzała się też, że wracała na parę dni do Europy, żeby np. wziąć udział w największych holenderskich targach jachtowych.

Laura Dekker skończy 17 lat za dziewięć miesięcy. O tyle więc jest młodsza od poprzedniej rekordzistki, Australijki Jessiki Watson, która zamknęła żeglarską pętlę wokół globu tuż przed 17 urodzinami.

 

Źródło: zagle.com.pl    Autor: Dominik Życki

Holenderska nastolatka Laura Dekker, która próbuje sama opłynąć świat przepłynęła już nie tylko Ocean Atlantycki, ale i potężny Ocean Spokojny.

Jakieś 50 lat temu nie miałaby  takiego wsparcia "z powietrza" jednak to, co robi, musi mieć za sobą ogromną motywację i prawdziwą pasję -  pewnie wyssaną z mlekiem matki. Czasem zastanawiamy się nad tym, dlaczego ludzie postanawiają opłynąć ziemię, wejść na K2, zaginąć w jaskini, czy nawet zrobić największego na świecie hot-doga. Podobno każde tego typu ekstremalne wyzwanie powoduje, że człowiek poznaje samego siebie na wskroś. Bez publiczności. Do wielu dorosłych dociera to po latach a Laura Dekker doświadcza tego w tym momencie.

Oczywiście zdeterminowanie i odwaga to nie wszystko, czego pewnie trzeba do takiego rejsu. Respekt budzi niewątpliwie świetne wyszkolenie w tak młodym wieku. Dobrze by było, żeby takie postaci jak Panna Dekker stawały się autorytetem dla naszych dzieci. Polecamy zajrzeć na weblog Laury:

http://www.lauradekker.nl/English/News.html

Pav

 

prev cofnij …… wszystkie wiadomości następny
Ostatnie komentarze (max.3):
pawel_marynarz napisał:
dodano: 2011-09-07 08:47:55
Laura Dekker dotarła do Darwin W Australii. Gratulacje
Jeśli chcesz przeczytać pozostałe lub dodać swój komentarz, musisz się zalogować!


REKLAMA


KALENDARZ
Maj 2017
NdPn WtŚrCzPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 


WIADOMOŚCI
Zapraszamy wkrótce

Już niebawem zobaczycie nową świeżą i ciekawszą formę serwisu marynarz.pl

Jeśli chcesz być o tym ...

Na falach pasji

Z przyjemnością prezentujemy Wam postać Tomka Szulczewskiego, który wiąże swoje codzienne życie ...

zobacz wszystkie wszystkie wiadomości

© marynarz.pl
start | foto galerie | video galerie | żegluga morska | żegluga śródlądowa | kontakt | marynarz.pl | 
2011© Copyright  Marynarz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt zrealizowany we współpracy z StarWeb