IMO: 8636180
Rok budowy: 1979

HMP Weare został zbudowany w 1979 roku w Szwecji jako statek hotel (tymczasowe pomieszczenia mieszkalne), W 1982 roku został przejęty przez rząd brytyjski i używany przez armię podczas konfliktu o  Falklandy. Następnie zakupiony przez rząd USA i przekształcony w pływające więzienie do użytku w Nowym Jorku. W 1997 roku Anglicy ponownie odkupili statek od USA. Został przycumowany w Portland Harbour w Dorset na Wyspach Brytyjskich, gdzie dostarczył dodatkowych miejsc dla 400 więźniów kategorii  „C”, z przepełnionego  więzienia HMP Verne. W 2006 więzienie zostało zamknięte.

Sugerowano aby, jeżeli znajdzie się dla statku odpowiednia keja,  odholować go na Tamizę, gdzie miałby służyć jako areszt dla Stołecznej Policji. Pojawił się też pomysł aby zatopić statek u wybrzeży Dorset gdzie miałaby na nim powstać sztuczna rafa i ciekawe miejsce do nurkowania. Powodem zamknięcia były nieodpowiednie warunki dla więźniów ze względu na brak dostępu do świeżego powietrza i światła dziennego, co rzekomo powodowało u więźniów bóle głowy.

Nie zmienia to faktu, że HMP Weare został odsprzedany w 2007 roku do Nigerii gdzie służy jako barka mieszkalna dla pracowników przemysłu naftowego. Pewnie nafciarze w Nigerii mają więcej światła i świeżego powietrza niż potrzebowali angielscy więźniowie.

 

Źródło: Internet

Foto: David Arkwright