login
hasło

przypomnij hasło więcej
zarejestruj się więcej

 
STRONA GŁÓWNA
ŻEGLUGA MORSKA
ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA
FORUM
GALERIE
GIEŁDA/OGŁOSZENIA
KONTAKT
STRONA GŁÓWNA

WIADOMOŚCI

dodany: 2012-03-15 23:05:12

Nowa wyspa na Kanarach.

Nowa wyspa na Kanarach.

 Erupcja podmorskiego wulkan  na południe od Wysp Kanaryjskich w Hiszpanii może być początkiem nowej wyspy, albo rozszerzeniem już istniejącej. Dla niektórych to barwny spektakl - dla innych wielki cios dla ich dotychczasowego życia.
"Jest dzisiaj zły. Spójrz na to! " mówi rybak Elio Morales Rodriguez w miejscowości La Restinga, na południowym wybrzeżu wyspy El Hierro."Ta zielona plama na wodzie to jest martwa strefa", mówi, patrząc na morze. "To zabija wszystko. Nie ma łowienia ryb ,nie ma szkół nurkowania, nie ma turystów, tylko martwe ryby na powierzchni."
   Od listopada 2011, trwa erupcja podwodnego wulkanu trzy mile na południe od El Hierro, najmniejszej z siedmiu Wysp Kanaryjskich, około 50 km (30 mil) na południowy-zachód od najbliższego sąsiada, La Gomera, a 100 km (60 mil) od najbardziej zaludnionej wyspy - Teneryfy.
Z głębokości około 60m poniżej powierzchni morza, podwodny wulkan wyrzuca gazy i pluje lawą, której części przebijają się na powierzchnię wody.

    Przyciągnęło to wiele ekip telewizyjnych, które przybyły żeby zobaczyć co się dzieje, ale spowodowało też znaczny spadek ruchu turystycznego wregionie. Lokalna dziennikarka Barbara Belt mówi , że wyspiarze nie wiedzą kiedy to całe zamieszanie się skończy i ich życie wróci do normy.

    W nadmorskiej miejscowości La Restinga, wiele barów, restauracji i hoteli zostało zamkniętych, a część mieszkańców opuściło swoje domy.

Wstrząsy

    Naukowcy twierdzą, że wybuch jest częścią długotrwałej ewolucji wulkanicznej na Wyspach Kanaryjskich, która może w rezultacie doprowadzić do powstania  nowej wyspy, lub dodać nowe terytorium na południowym wybrzeżu El Hierro."Nastąpiła ogromna aktywność sejsmiczna wokół wyspy", mówi Nemesio Perez, koordynator naukowy w Involcan, Instytucie Wulkanologii  Wysp Kanaryjskich. " Na południowym wybrzeżu, magma przebiła się już na powierzchnię. Pytanie brzmi, czy to samo zdarzy się na północnym wybrzeżu". Nemesio Perez studiował Wulkanologię w Japonii i Stanach Zjednoczonych po czym w 1997 roku powrócił na Wyspy Kanaryjskie, aby pracować nad  poprawą sieci monitoringu wulkanów w archipelagu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, sieć monitoringu wykryła ponad 11.000 wstrząsów na samej tylko wyspie El Hierro. Jeden z wstrząsów o sile 4,6 był na tyle silny, że dał się odczuć na wyspach La Gomera a także na Teneryfie.
Większość wstrząsów na El Hierro odbyła się niezauważona przez 10.000 mieszkańców, ale pewne z nich były wystarczająco silne, aby co niektórych zaniepokoić .

     Dla wielu mieszkańców najgorszy jest wpływ całego zamieszania na branżę turystyczną.
"Telewizja i gazety wszystko dramatyzują ", mówi Maximo Rodriguez, w prawie pustym barze w La Restinga. "To odstrasza ludzi, a powinni przyjechać. Jak często masz szansę zobaczyć tego typu zjawisko?" pyta.
Dr Joachim Gottsmann, wulkanolog z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii, który prowadzi finansowane przez Komisję Europejską badania wulkanów, mówi, że nie jest wcale oczywiste, że zagraża nam perspektywa w stylu tego co zdarzyło się na Islandii, gdzie  "chmura popiołów” sparaliżowała Europę.
"W tej chwili erupcja na południe od El Hierro odbywa się jedynie pod wodą," mówi. Dodaje jednak, że może się to zmienić w każdej chwili.

Nad głowami wyspiarzy już jednak wisi „chmura niepewności”. Chcieliby aby zamieszanie się uspokoiło albo przynajmniej przyciągnęło na wyspę więcej turystów, którzy na własne oczy mogliby zobaczyć ewolucję wulkanu. 

 

Źródło:  BBC/ Rob Hugh-Jones/ Fot. GUARDIA CIVIL /Oprac. Pav

 

prev cofnij …… wszystkie wiadomości następny
Ostatnie komentarze (max.3):
Jeszcze nie dodano komentarzy do tego artykułu!
Jeśli chcesz przeczytać pozostałe lub dodać swój komentarz, musisz się zalogować!

REKLAMA


KALENDARZ
Maj 2017
NdPn WtŚrCzPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
© marynarz.pl
start | foto galerie | video galerie | żegluga morska | żegluga śródlądowa | kontakt | marynarz.pl | 
2011© Copyright  Marynarz.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt zrealizowany we współpracy z StarWeb