IMO: 8712178
Rok budowy: 2000
Długość: 133 m
Szerokość: 16,5 m

SV Royal Clipperpięciomasztowa fregata (pasażerski wycieczkowiec żaglowy), której kadłub zbudowano w Stoczni Gdańskiej pod nazwą „Gwarek”.

Stalowy kadłub wtedy jeszcze „Gwarka” (był ostatnim i nieukończonym z dużych żaglowców PRL-u) został zbudowany w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., miał być to żaglowiec z trójmasztowym ożaglowaniem parawanowym, przeznaczony do użytku górników jako pływający dom wczasowy. Projekt jednostki był zainspirowany słynnym pięciomasztowym  Windjammer Preussen z 1902 roku. Jednakże upadek zarządcy spółki Polskie Żagle, która wybudowała już wcześniej  kilka żaglowców takich jak Dar Młodzieży, Pogoria, Iskra czy Oceania, sprawił, że „Gwarek”został sprzedany.

Kupił go właściciel linii Star Clippers Mikael Kraft, zlecił on Gdańskiej Stoczni Cenal przedłużenie go o 24 metry, a pierwotnemu konstruktorowi Zygmuntowi Choreniowi zaprojektowanie klasycznego ożaglowania. Prace wyposażeniowe jednostki były prowadzone w Holandii w rotterdamskiej stoczni Merwede. Wnętrza statku ozdobione są muralami autorstwa Rainera Latzkego.

W lipcu 2000 roku statek otrzymał imię „Royal Clipper”. Matką chrzestną została szwedzka królowa Sylwia. Obecnie „Royal Clipper” jest statkiem flagowym floty Star Clippers. Żaglowiec został bardzo komfortowo wyposażony. Wnętrze wypełniają meble z egzotycznego drewna, mosiądze, marmury i kryształowe lustra. Posiada przestronne restauracje, bary, kluby oraz trzy baseny. Ciekawostką i sporą atrakcją jest znajdujący się na żaglowcu klub Kapitana Nemo, który został umieszczony  poniżej linii wodnej, gdzie przez szklane bulaje można podziwiać życie pod wodą.  Dodatkową atrakcją jest uchylna furta pod nawisem rufowym, po której opuszcza się na wodę małe żaglówki, łodzie wiosłowe i motorówki.

Żaglowiec pływa po Morzu Karaibskim oraz Morzu Śródziemnym, zawijając na ich największe wyspy.

Royal Clipper jest jednym z największych  żaglowców, wymienionym w Księdze Rekordów Guinnessa. Ożaglowanie o powierzchni 5202 m2 dzięki automatyzacji jest obsługiwane jedynie przez 20 marynarzy.

 

 

Źródło: starclippers.com/wikipedia/inne/Fot: starclippers.com